Rehabilitacja blizny – dlaczego jest tak ważna?

Nierehabilitowana blizna może wpływać na organizm na różnych poziomach np. wegetatywnym, elektrodermalnym czy powięziowym. Taka blizna potrafi obciążyć układ nerwowy i  dawać o sobie znać po wielu latach.

Co można zrobić, aby uniknąć powikłań po zabiegach, w których przecina się skórę?

Tak naprawdę bardzo wiele, można zadbać o swój organizm przed zabiegiem stosując odpowiednią dietę i unikając stanów zapalnych, a także przyjść na do naszego gabinetu, gdzie pomożemy przygotować dany obszar ciała na przecięcie stosując odpowiednie techniki, które pomogą łatwiej goić się ranie.

Jakie blizny można rehabilitować?

  • blizny pooperacyjne
  • blizny urazowe
  • blizny po oparzeniach
  • blizny po ugryzieniach

Kiedy można rozpocząć pracę z blizną?

Pracę można rozpocząć na każdym etapie. Najlepiej jest zgłosić się świeżo po zabiegu, by terapeuta mógł jak najszybciej rozpocząć pracę i pomóc ranie dobrze się goić. Zapobiegnie to także efektowi „wciągnięcia” skóry przez bliznę. Jeśli jednak mamy dawne blizny z nimi także warto udać się do fizjoterapeuty – po terapii blizna będzie bardziej elastyczna i będzie mniej wpływać na nasz organizm.

Warto pomyśleć o terapii blizny, gdy posiadamy ślady po operacji lub urazie i jesteśmy pod opieką fizjoterapeuty z innego powodu, a rehabilitacja nie do końca daje oczekiwany efekt. Wtedy warto sprawdzić u specjalisty czy powodem nie jest blizna, która np. może znajdować się na przebiegu struktury wpływającej na konkretny odcinek ruchowy.

 


Ciesz się życiem bez bólu